DR KAMILA TUSZYŃSKA
  • START
  • O mnie
  • Sztuka
  • Media
  • Zajęcia
  • News
  • Kontakt
  • English
  • START
  • O mnie
  • Sztuka
  • Media
  • Zajęcia
  • News
  • Kontakt
  • English

Podsumowanie ostatnich 2 miesięcy: prace Wocial-Tuszyńska w Wenecji, Amsterdamie, Kopenhadze oraz Budapeszcie

26/11/2017

0 Komentarze

 
Obraz
"The Tree", 2017
Paweł Wocial i Kamila Tuszyńska
Przez ostatnie dwa miesiące prawie nie wrzucałam aktualności na stronę, co nie oznacza, że nic się nie działo, wręcz przeciwnie!
W tym czasie nasz art kolektyw Wocial-Tuszyńska zdążył zaprezentować prace podczas pięciu ważnych wydarzeń w czterech krajach.
 
Było to video „under construction LOOP#3" prezentowane w ramach Leap Second Festival w Pawilonie Norwegii podczas Inaugural International Autonomous Biennale (OR Cf) w Research Pavilion w kontekście 57. Biennale w Wenecji. Opis pracy dostępny jest tu.
 
Ta sama praca była pokazywana również w Amsterdamie podczas wystawy 60-60.network w Paleis van Mieris. Wydarzenie odbyło się równolegle z Amsterdam Art Weekend. 

Poza tym odbyła się projekcja miejska tego wideo w przestrzeni publicznej w ramach 60 Seconds Festival & Leap Second Festival na placu Kongens Nytorv w Kopenhadze. „Under construction LOOP#3" zaprezentowano również w Kopenhadze w trakcie 13. Nocy Kultury (Kulturnat) w Instytucie Francuskim w Danii.
 
Ponadto po raz kolejny wzięliśmy udział w Art Market Budapest 2017, w największych w Europie Środkowo-Wschodniej targach sztuki. Tym razem nasze dwie rzeźby można było oglądać na stoisku galerii Apteka Sztuki.
​
Obraz
"under construction LOOP #3" (video), 2016
Paweł Wocial i Kamila Tuszyńska
0 Komentarze

Moja recenzja książki "The Many Lives of Catwoman: The Felonious History of a Feline Fatale" Tima Hanleya

14/9/2017

0 Komentarze

 
Obraz
Kiedy zostałam poproszona o napisanie recenzji książki "The Many Lives of Catwoman: The Felonious History of a Feline Fatale" Tima Hanleya, bardzo się ucieszyłam. Dobrze, żeby w zdominowanym przez mężczyzn świecie superbohaterów przynajmniej recenzję napisała kobieta, skoro nawet książkę o kociej heroinie napisał mężczyzna, chociaż mający doświadczenie w pisaniu o żeńskich postaciach z uniwersum DC.
​Tymi słowami zaczyna się moja recenzja napisana dla Gotham w deszczu, najlepszego polskiego portalu o Batmanie. Nieczęsto decyduję się na pisanie recenzji książek popularnonaukowych, ponieważ często wbrew deklaracjom autorów omawiane przez nich teksty są według moich standardów stare.
​Jednak najnowsza książka Hanleya zainteresowała mnie, jako że faktycznie przedstawia superbohaterów w szerokim kontekście kultury popularnej (komiks, film, telewizja, animacja oraz gry komputerowe) do 2017 roku włącznie. 
​
Jak napisałam w recenzji:​
​Wielką zaletą omawianej książki jest to, że „wiele żyć” Catwoman i innych postaci – nawiązuje nie tylko do uniwersum DC, lecz także i do Marvela. Zatem jest to nie tylko historia Catwoman, lecz także historia komiksu i branży komiksowej, w tym losy poszczególnych rysowników czy rysowniczek, ponieważ autor wyjaśniając zjawiska związane z postaci, zawsze umieszcza je w szerszym kontekście kulturowym.
Zapraszam do lektury! Cała recenzja dostępna tu.
0 Komentarze

Mój wstęp do albumu The Best Polish Illustrators 2 | CONCEPT ART

16/8/2017

0 Komentarze

 

​Na 312 stronach albumu przedstawione są najlepsze prace 35 najwybitniejszych współczesnych polskich ilustratorów z kategorii concept art. 
Album można zamówić tutaj.

Tak jak napisałam w kwietniowym poście, wpływ na listę ilustratorów miało wiele osób z różnych środowisk – akademickiego, artystycznego –  a także dziennikarzy czy historyków sztuki i miałam przyjemność być jedną z tych osób.

Zawsze biorę udział wyłącznie w bardzo interesujących projektach, ale muszę przyznać, że ten był wyjątkowo nowatorski i niepowtarzalny (pierwszy w Polsce!).
Pierwszy w Polsce album o grafice koncepcyjnej jest w końcu dostępny!

Z dumą informuję, że biorę udział w niepowtarzalnym i ekskluzywnym projekcie 
The Best Polish Illustrators 2 | CONCEPT ART fundacji {slow}. 


Miałam przyjemność napisać do tego albumu wszystkie teksty teoretyczne, czyli wstęp o historii concept art oraz o historii samego pojęcia, a także przeanalizowałam grę Wiedźmin 3: Dziki Gon jako przykład warsztatu pracy concept artysty. 
​
​
Tytuły tych dwóch tekstów to: "
Czym jest concept art?" oraz "Warsztat koncept artysty".

​

Obraz
0 Komentarze

Moja wypowiedź na temat rozrywek doby nowych mediów w ostatnim numerze weekendowej "Rzeczpospolitej"

11/7/2017

0 Komentarze

 
W ostatnim numerze "Plus Minus", weekendowym wydaniu "Rzeczpospolitej", w artykule Artura Bartkiewicza Zabawa w życie, znajduje się moja wypowiedź na temat obecnej cywilizacji traconego czasu w kontekście nowych mediów.​
Obraz

Rozważałam ryzyko związane z dostępnym obecnie nadmiernym wyborem rozrywek oraz łączącym się z tym, a zauważalnym w mediach społecznościowych, efektem FOMO (ang. Fear of Missing Out), strachu przed tym, że ominie nas coś ważnego, o wszyscy czym wiedzą, obojętnie, jak tych "wszystkich" zdefiniujemy.

W kontekście „wyścigu z technologią” mówiłam też o świadomości jej użytkowników oraz o nadchodzącej moim zdaniem modzie na luksus bycia offline.

Artykuł jest także dostępny online pod tytułem:
Wirtualna rozrywka kradnie nam czas
0 Komentarze

Zapowiedź: będę gościem audycji w Programie 2 Polskiego Radia

31/5/2017

0 Komentarze

 
Obraz
 
Biblia. Wielkie opowieści Starego Testamentu
(materiały promocyjne wyd. Dwie Siostry)
Jutro o godzinie 21.30 będę miała przyjemność gościć w audycji Katarzyny Hagmajer-Kwiatek "Spotkania po zmroku", Program Drugi Polskiego Radia.
​
Tematem rozmowy będzie niedawno wydana przez Wydawnictwo Dwie Siostry książka (?), powieść graficzna (?)  BIBLIA. Wielkie opowieści Starego Testamentu Frédérica Boyera (tekst) i Serge'a Blocha (ilustracja).

Jest to ponad 500 stron biblijnych opowieści, bardzo oryginalnych tak pod względem uwspółcześnionego i dowcipnego języka, jak i samej werbalno-wizualnej formy. Będę mówić o tym, czy taki album to już komiks, czy jeszcze książka ilustrowana, a może coś zupełnie innego?
​
Oprócz mnie gośćmi będą dr hab. Tomasz Swoboda (tłumacz książki) oraz ksiądz dr Doroteusz Sawicki.
​
Na podstawie 4. rozdziału książki powstał film animowany, który jest dostępny tu.

Aktualizacja: jest już dostępny podcast całej audycji, zapraszam do słuchania.
Obraz
Przykładowe strony powieści graficznej Boyera i Blocha
(materiały promocyjne wyd. Dwie Siostry)
0 Komentarze

The Best Polish Illustrators 2 | CONCEPT ART fundacji {slow}

27/4/2017

0 Komentarze

 
Obraz

The Best Polish Illustrators 2 | CONCEPT ART 
(materiały promocyjne ze strony f
undacji {slow} 


Z dumą informuję, że biorę w udział w projekcie, jakiego jeszcze w Polsce nie było!

The Best Polish Illustrators 2 | CONCEPT ART fundacji {slow} to ekskluzywny i niepowtarzalny album. Jest wydany na najwyższym poziomie edytorskim, tak samo jak pierwszy tom serii The Best Polish Illustrators (TBPI 1), który dotyczył ilustracji prasowej.
 
Na 312 stronach przedstawione są najlepsze prace 35 najwybitniejszych współczesnych polskich ilustratorów z kategorii concept art.

Wpływ na listę ilustratorów miało wiele osób z różnych środowisk – akademickiego, artystycznego –  a także dziennikarzy czy historyków sztuki i miałam przyjemność być jedną z tych osób.
 
Więcej szczegółów na temat tego wspaniałego albumu oraz mojego udziału niebawem.
​
Na razie zapraszam do obejrzenia pierwszego z pięciu filmów reklamowych: na pytanie, co to jest concept art, odpowiadają artyści, których twórczość znajdzie się w  albumie.


Filmy zrealizował Platige Image, który jest partnerem TBPI.

0 Komentarze

"Historie z dymkiem": wywiad ze mną w ramach projektu "Wspólny mianownik 3.0"

24/3/2017

0 Komentarze

 
Obraz

"Wspólny mianownik" 
Fot. Jacek Łagowski

Miałam przyjemność wziąć udział w projekcie "Wspólny mianownik 3.0", kolejnej wspaniałej inicjatywie dofinansowanej przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu "Ojczysty - dodaj do ulubionych"

„Ojczysty – dodaj do ulubionych” to kampania społeczno-edukacyjna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, objęta honorowym patronatem Prezydenta RP.
Jej organizatorami są Narodowe Centrum Kultury i Rada Języka Polskiego.


Częścią projektu "Wspólny mianownik 3.0" są wywiady z ekspertami. W rozmowie ze mną przeprowadzonej przez Annę Błaszkiewicz opowiadam o powieściach graficznych oraz o tym, dlaczego niektóre z nich przypominają instrukcje z Ikei.

Serdecznie zapraszam do lektury
.

0 Komentarze

Moja wypowiedź na temat wyzwań na Facebooku w ostatnim numerze weekendowej "Rzeczpospolitej"

8/2/2017

0 Komentarze

 
Obraz

​W ostatnim numerze "Plus Minus", weekendowym wydaniu "Rzeczpospolitej", w obszernym i jak zwykle ciekawym artykule Artura Bartkiewicza Pokolenie miłośników wyzwań ekstremalnych, znajduje się moja wypowiedź na temat panującej obecnie na Facebooku mody na wyzwania.

Nie sądzę, żeby wyzwania te okazały się jeszcze bardziej ryzykowne, wręcz przeciwnie: raczej zbliżamy się do momentu, gdy internetowe wahadło wychyli się w drugą stronę i modne stanie się to, co codzienne i zwyczajne.

Zapowiedzią tego jest moim zdaniem obserwowana od pewnego czasu moda na wrzucanie przez celebrytki do sieci swoich zdjęć bez makijażu (i bez filtrów) albo trend normcore, czyli jak najbardziej "normalne", "zwykłe", "nierzucające się w oczy" ubrania



W zakładce Media jest już dostępny PDF.

Artykuł jest także dostępny online pod tytułem:

Na Facebooku zarobisz na darmowy obiad lub spotkanie z celebrytą

0 Komentarze

Moje najnowsze wypowiedzi w radiu oraz telewizji na temat komiks "Bradl"

3/2/2017

0 Komentarze

 
Obraz


Jako że o premierze „Bradla”, a przede wszystkim o samym komiksie, było dość głośno, w ciągu ostatniego tygodnia miałam przyjemność wielokrotnie wypowiadać się  w różnych mediach.

Mówiłam zarówno na temat wyjątkowości tego konkretnego albumu, jak i ogólnie na temat komiksu historycznego czy – jak ja nazywam, żeby zachować rozróżnienie – komiksu historyzującego.


Czasem gościłam w studiu sama, a w większości rozmów obecni byli także autorzy komiksu, tj. Tobiasz Piątkowski (scenarzysta) oraz Marek Oleksicki (rysownik).
 



​Lista moich najnowszych wypowiedzi w mediach (uporządkowana chronologicznie):

- 28 stycznia, Polskie Radio 24, „Gość Polskiego Radia 24
- 29 stycznia, Telewizja Republika, „Dzień Dobry Weekend”
- 30 stycznia, TV Polonia, „Halo Polonia”
- 1 lutego, Polskie Radio Program 1, „Eureka”
- (nieznana mi jeszcze data emisji) Polskie Radio Program 1, „Podwójne Espresso”.


Obraz
0 Komentarze

23.01.2017 Premiera komiksu "Bradl" w Muzeum Powstania Warszawskiego

27/1/2017

0 Komentarze

 
Obraz

Premiera komiksu "Bradl".
​
Fot. Maksym Rudnik/MPW.
(zdjęcia pochodzą z fanpejdża Muzeum Powstania Warszawskiego)

23 stycznia 2017 w Sali pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego miała miejsce premiera wyjątkowego komiksu noir „Bradl”, który opowiada o Kazimierzu Leskim, uczestniku Powstania Warszawskiego, genialnym inżynierze i asie wywiadu.

Miałam przyjemność prowadzić to spotkanie, na którym mówiłam też o komiksie historycznym i o znaczeniu kultury popularnej w opowiadaniu o historii. Z autorami "Bradla", Tobiaszem Piątkowskim i Markiem Oleksickim, rozmawiałam o tym, jak powstawał komiks i co takiego wyjątkowego jest w postaci Leskiego, a z autorką wstępu do komiksu, prof. Alexandrą Richie,  o tle historycznym.


O samym komiksie mówiłam m. in. w:
- audycji Restart Radosława Nałęcza, MUZO.FM
- Stacji Kultura, Polskie Radio Czwórka
-Podwójnym Espresso, Program 1 Polskiego radia.
​
W zakładce Media dostępne są już podcasty, resztę niebawem uzupełnię.

0 Komentarze
<<Poprzednia
Naprzód>>

    Aktualności

    Co u mnie nowego?

    Archiwum

    Styczeń 2021
    Maj 2020
    Grudzień 2019
    Październik 2019
    Lipiec 2019
    Kwiecień 2019
    Listopad 2018
    Październik 2018
    Wrzesień 2018
    Sierpień 2018
    Lipiec 2018
    Czerwiec 2018
    Maj 2018
    Kwiecień 2018
    Marzec 2018
    Luty 2018
    Grudzień 2017
    Listopad 2017
    Wrzesień 2017
    Sierpień 2017
    Lipiec 2017
    Maj 2017
    Kwiecień 2017
    Marzec 2017
    Luty 2017
    Styczeń 2017
    Listopad 2016
    Październik 2016
    Wrzesień 2016
    Sierpień 2016
    Lipiec 2016
    Czerwiec 2016
    Maj 2016
    Kwiecień 2016
    Styczeń 2016
    Wrzesień 2015
    Sierpień 2015
    Czerwiec 2015

    Kategorie

    Wszystkie

    Kanał RSS

Copyright Kamila Tuszyńska 2020